Zpráva z Prahy

RT in Prague
V roce 2013 jsem byl Českou aromaterapeutickou společností pozván, abych pro ně udělal víkendový seminář, a společně jsme se dohodli na termínu 26. a 27. Dubna 2014. Ve čtvrtek 24.dubna jsem dorazil na pražské letiště, kde na mě čekali Jaromír s Blankou, kteří mi pak v průběhu asi hodinové cesty do hotelu Step ukázali své nádherné město. Mnoho dosud stojících budov pochází až ze 14.století.

V pátek jsem se vydal na pěší procházku po památkách a společnost mi dělaly Kateřina Hroudová, Marie Noe a Hana Bělíková. Hana měla celý seminář tlumočit. Navštívili jsme nádherné zahrady, v nichž kvetly šeříky, voněly pivoňky a rostl i strom cedru atlaského, viděli mnoho soch, fresek a středověkých zdí. Den jsme zakončili na snad nejznámějším turistickém místě – na Karlově mostě. Mimochodem v Praze dělají vynikající kávu.

Jak to dopadlo
V sobotu ráno bylo vše perfektně připraveno a po krátkém úvodu jsem začal s prezentací, která se týkala bezpečnosti. To je ze své podstaty velmi odborné téma, a je tu tedy nebezpečí, že se publikum začne nudit, obzvlášť pokud všechno ještě zpomaluje překlad. Avšak tady zafungovaly tři faktory, díky kterým se víkend opravdu povedl.

Zaprvé se mi podařilo zahrnout do prezentace pozitivní informace o aromaterapii, všechny zcela k tématu. Když jsem mluvil o laboratorních testech, podle kterých je levandulový esenciální olej cytotoxický pro buňky pokožky, ukázal jsem také důkazy, potvrzující opak a na příkladech poukázal na léčivé účinky levandulového oleje na pokožku. Všechno to bylo součásti diskuze nad tím, jak relevantní laboratorní testy jsou. Zadruhé, překlad byl vynikající. V jednu chvíli jsem Haně řekl “odvádíte opravdu dobrou práci” a ona jen odvětila “jak to můžete vědět?” Dobře, sice nerozumím ani slovo česky, ale pokud je překlad okamžitý, rychlý a sebevědomý, rozhodně je to dobra známka. A Hana je nejen profesionální tlumočnice, ale taky nadšená pro aromaterapii.

Zatřetí, diváci rozuměli tomu, co jim říkám! Bylo to znát z výrazu ve tvářích a řeči těla, a stejně tak i z dotazů, které pokládali. Tady nechci říct jen to, že překlad byl dobrý, ale že také chápali odborný obsah a vnímali propojení mezi složkami, oleji, vlastnostmi, nebezpečím a rizikem, na která jsem se snažil poukázat. Bylo jasné, že mají velmi rozsáhlé znalosti a vzdělání, co se aromaterapie týká.

Obsah semináře
Clinical Safety, Prague Cz, Apr 2014Sobotní prezentace obsahovala několik snímků, ukazujících různé druhy nežádoucích účinků, rozdíl mezi nebezpečím a rizikem, různé druhy důkazů, problematiku inhalace, vnitřního užití, absorpce přes pokožku a metabolismus. Michal Babka položil dotaz ohledně dávkování u zvířat, na což jsem mu odpověděl, že by se stejně jako u lidí mělo odvíjet od tělesné hmotnosti. Zmínil se také o tom, že použil esenciální oleje pro léčbu žirafy v berlínské zoo.

V neděli jsme se věnovali rizikům týkajícím se rakoviny, těhotenství, vzájemného působení s léky a kožním alergiím. Tato témata se nepodařilo zcela vyčerpat, ale na příkladech jsem poukázal na klíčové body. Také jsem se věnoval fototoxicitě. To sice nebylo původně v plánu, nicméně už dříve jsem si uvědomil, že budu potřebovat doplnit nějaký materiál, abych naplnil celý den. Na základě dotazu jsme diskutovali o tom, zda rostlinné oleje mají nějaký vědecky ověřitelný SPF faktor. A výsledek – pravděpodobně ne, jelikož stávající výsledky výzkumu nesplňují standardy regulačních úřadů.

Když jsme se dostali k vzájemnému ovlivňování s léky, zeptala se jedna lékárnice, jestli grepový esenciální olej ovlivňuje činnost statinů, tedy léků na snížení cholesterolu, tak jako grepová šťáva. Odpověděl jsem záporně, jelikož hlavní složka grepové šťávy, která má na svědomí ovlivnění účinků leků se v esenciálním oleji nenachází.

Lidé
Většina účastníků byla z Čech, avšak bylo i pár lidí, kteří dorazili jen na seminář, včetně Evy ze Španělska (která rozuměla mojí angličtině, ale ne překladu), jedné ženy z Ruska (která rozuměla trochu anglicky a trochu česky), a Řekyně, žijící v Kanadě. Podepsal jsem mnoho knih, včetně dvou svých starších děl, vydaných v češtině, a také výtisky nové knihy Essential Oil Safety (Bezpečnost esenciálních olejů), kterou na místě prodávala Marie, jinak také vydavatelka.

Mrzelo mě, že se nepřijela podívat Kateřina Svoboda, ale jako milé překvapení jsem od ní dostal písemný vzkaz. Káťa se většinu své kariéry zabývala výzkumem esenciálních olejů, a je spoluautorkou knihy, v níž jsou prezentovány přesně takové záběry molekul esenciálních olejů, jaké jsou zobrazené na přebalu Essential Oils Safety. Známe se už mnoho let.

V pondělí 28.dubna jsem odcestoval zpátky do Ojai v Kalifornii, bohatší o nové přátele a příjemné vzpomínky.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful